Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pizzy
Każdy z nas przynajmniej raz spróbował pizzy. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jednak, skąd wzięła się ta pyszna i prosta potrawa, którą tak bardzo uwielbiamy? Niektórych może zdziwić, że jej początki sięgają czasów starożytnych. Warto także poznać różnice pomiędzy włoską a amerykańską wersją tego pysznego dania. Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć o pizzy.
1. Pizza w starożytności?
Już starożytni Grecy i Rzymianie na co dzień spożywali placki z różnorodnymi dodatkami. Właśnie ta starożytna tradycja zapoczątkowała rozwój kolejnych receptur. W średniowieczu mieszkańcy Włoch odkryli sztukę wypiekania chleba z drożdżowego ciasta, które stało się podstawą współczesnej pizzy, a gdy na Stary Kontynent trafiły pomidory, w końcu mogliśmy zacząć się delektować pizzą w jej dzisiejszej postaci.
Przeczytaj również: Jakie są najpopularniejsze rodzaje pizzy?
2. Pizza włoska różni się od amerykańskiej
Choć pizza obecnie jest symbolem kuchni włoskiej, to w Stanach Zjednoczonych opracowano nieco inny sposób przygotowywania tego dania. Włoska pizza charakteryzuje się cienkim, chrupiącym ciastem oraz delikatnym sosem pomidorowym. Co istotne, we Włoszech zazwyczaj nie znajdziemy pizzy z wieloma dodatkami.
Przeczytaj również: Pizza z dowozem jako świetny pomysł na domówkę
Amerykańska pizza, znana także jako w stylu nowojorskim, ma grubsze ciasto, jest bardziej mięsista i obficie posypana serem oraz innymi dodatkami. W Polsce znajdziemy rzecz jasna wiele tradycyjnych włoskich trattorii, lecz trzeba przyznać, że w naszym kraju bardziej przyjęła się solidna pizza w stylu amerykańskim, którą zamówimy m.in. w pizzerii Caprissa w Łodzi.
3. Pizza margherita zawdzięcza swoją nazwę królowej
Ciekawostką dla miłośników pizzy może być historia powstania jednej z najbardziej klasycznych odmian tej potrawy, pizzy margherity. Jak głosi legenda, w 1889 roku kucharz Raffaele Esposito z Neapolu stworzył specjalną potrawę na cześć królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej, która odwiedzała miasto. Miała ona składać się z trzech składników symbolizujących włoskie barwy narodowe – białego sera mozzarella, czerwonych pomidorów i zielonej bazylii. Królowa była tak zachwycona smakiem tej pizzy, że Esposito nazwał ją jej imieniem.
4. Zdrowotne walory pizzy
Pizza powszechnie uważana jest za bombę kaloryczną. Włoskie badania wykazały jednak, że jedzenie pizzy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Co więcej, do jej produkcji używa się sosu pomidorowego i oliwy z oliwek, które mają działanie antyoksydacyjne. Dobroczynny wpływ na organizm pizza zawdzięcza także warzywom, które zawierają wiele witamin oraz wartości odżywczych. Niemniej jednak warto zachować we wszystkim zdrowy umiar.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana