Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przygotować wołowinę do wędzenia?
Wędzenie w dymie to jeden z najstarszych i najpopularniejszych sposobów przedłużania terminu do spożycia mięsnych wyrobów wędlinarskich Czy wiesz, że peklowane mięso pozbawione jest szkodliwych bakterii? Chcesz poczuć unikalny aromat własnoręcznie wędzonej wołowiny, ale nie wiesz, jak tego dokonać? Przeczytaj artykuł i sprawdź, w jaki sposób należy przygotować mięso wołowe do wędzenia. Przekonaj się, jak wspaniałe wyroby możesz stworzyć.
Peklowanie, czyli przygotowanie mięsa do wędzenia
Wyróżnia się następujące sposoby przygotowania mięsa wołowego do wędzenia. Pierwszym z nich jest peklowanie na mokro. Mięso dzieli się na kawałki ważące od 1do 2-3 kg. Niezbędne będzie przygotowanie zalewy, ponieważ w niej zanurza się mięso. Składa się ona z soli peklowej, liścia laurowego , ziela angielskiego, jałowca, wody, cukru. Do wołowiny pasować będzie mieszanka jałowca, tymianku, czosnku, ziela angielskiego, pieprzu i cząbru. Przy peklowaniu na mokro stosuje się proporcję, gdzie na 1 kg mięsa daje się 30-40 g peklosoli. Pojemnik z zalewą umieszcza się w chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekracza 5-8 stopni. Czas marynowania trwa od 7-14 dni , a nawet do 21 dni w zależności od wielkości przygotowanych elementów mięsnych do wędzenia. Dzięki peklowaniu produkty wołowe, np. szynka wołowa wędzona, będzie soczysta i krucha. Tego typu wyroby w swojej ofercie ma producent wędlin Tołłoczko z Kruszyny.
Peklowanie na sucho, czyli wcieranie w mięso przypraw
Metoda ta polega na tym, że wszelkie przyprawy i inne składniki marynaty, wciera się w mięso wołowe (z pominięciem wody). W tym przypadku stosuje się mniej soli peklowej, bo 20 g na 1 kg mięsa. Ponacierane partie układa się w naczyniu emaliowanym, kamiennym lub szklanym. Ze względu na wydzielanie soku pod wpływem wody, należy odwracać mięso, aby z każdej strony nasyciło się smakiem. Peklowanie na sucho polecane jest do partii bez kości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana