Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zrobić chleb bezglutenowy w domu? Już nigdy nie kupisz gotowego!
Problem z nietolerancją glutenu dotyczy coraz większej liczby osób. W tej chwili średnio jedna osoba na sto choruje na celiakię, często nie mając tego świadomości. Rozsądnym rozwiązaniem tego problemu jest dieta eliminacyjna. Niektórym jednak może być trudno pogodzić się z koniecznością rezygnacji ze spożywania pieczywa. Czytaj dalej i poznaj przepis na chleb bezglutenowy, który możesz przygotować samodzielnie w domu!
Gdzie kupić chleb bezglutenowy?
Piekarnie nieustannie powiększają swoją ofertę, próbując zadowolić potrzeby dotychczasowych klientów i zdobyć nowych. Istnieją już manufaktury pieczywa, które wyspecjalizowały się w dostarczaniu na rynek produktów bezglutenowych. W tych jak najbardziej mogą się zaopatrywać osoby z nietolerancją glutenu.
Zaleca się jednak ostrożność przy zakupie wyrobów bezglutenowych w „zwykłych” piekarniach, a najlepiej rezygnację z zakupu pieczywa w takich miejscach, ponieważ nie są one badane pod kątem zawartości glutenu. Co więcej, trudno uwierzyć, że chleb bezglutenowy sprzedawany razem z tym tradycyjnym i wypiekany przy użyciu tych samych maszyn, jest bezpieczny dla osób z celiakią.
Jeśli chcemy mieć pewność, że pieczywo rzeczywiście nie zawiera glutenu, kupujmy takie wypiekane w piekarniach bezglutenowych audytowanych przez przeszkolone osoby, oznaczone przekreślonym kłosem.
Inną możliwością jest też własnoręczny wypiek bezglutenowego chleba. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak to robić, czytaj dalej.
Jak wybrać mąkę na bezglutenowy chleb?
Niestety, nie ma drugiej tak uniwersalnej mąki jak mąka pszenna. Z tego względu, najlepszym rozwiązaniem będzie zmieszanie kilku mąk. Takie działanie sprawi, że będą one bardziej elastyczne i lepkie, dzięki czemu łatwiej będzie uzyskać pożądaną strukturę wypieku. Godne uwagi są te mąki:
mąka jaglana
mąka z amarantusa
mąka gryczana
mąka ryżowa
mąka z miłki abisyńskiej
Warto wspomnieć, że mąka bezglutenowa na chleb nie musi być mąką zbożową. Coraz popularniejsze stają się mąki orzechowe (np. migdałowa czy kokosowa) oraz mąki z roślin strączkowych (np. mąka z fasoli czy z ciecierzycy).
Wskazówka: jeśli chcesz upiec chleb bez jajek, jako ich alternatywę wykorzystaj siemię lniane. Wystarczy zalać je gorącą wodą i odczekać do momentu, aż osiągnie ciągnącą konsystencję.
Zastanawiasz się, jak skomponować bezglutenową mieszankę mąk do wypieku chleba? Skorzystaj z poniższego przepisu.
Potrzebujesz: 300 g niepalonej kaszy gryczanej, 80 g drobnej kaszy kukurydzianej, 200 g ryżu do sushi, 60 g siemienia lnianego, 60 g skrobi ziemniaczanej, opakowanie suchych drożdży (7 g), 2 łyżeczki soli, 1,5 łyżeczki cukru
Zmiel osobno oba rodzaje kaszy i ryż. Wymieszaj z pozostałymi składnikami. Przesyp do szczelnego pojemnika i odstaw w suche miejsce.
Prosty przepis na smaczny chleb bezglutenowy
Żeby przygotować smaczny chleb bez glutenu, wykorzystaj mieszankę mąk, o której była mowa wcześniej. Dodaj do niej 650 g wody, dokładnie wymieszaj i odstaw na 15 minut. Po tym czasie wymieszaj masę ponownie i odstaw do wyrośnięcia na 25 minut. Podłużną formę o długości ok. 32 cm, wyłóż papierem do pieczenia, przełóż do niej ciasto i odstaw do wyrośnięcia na ok. 35 minut. Piekarnik rozgrzej do temperatury 200°C. Piecz 45-55 minut, następnie wyjmij z formy i wstaw do piekarnika na kolejne 10 minut. Kiedy chleb się upiecze, wyciągnij go z piekarnika i zostaw do ostudzenia na kratce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana