Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są właściwości owoców morza? Kto może, a kto nie powinien ich jeść?
Krewetki, ośmiornice, ostrygi, homary i wiele innych - na myśl o owocach morza raczej się wzdrygasz czy od razu zaczynasz planować wykwintną kolację? Są trzy grupy ludzi: tacy, którzy za owocami morza nie przepadają, tacy, którzy ich nigdy nie próbowali oraz tacy, którzy je uwielbiają. Czy ich spożywanie jest korzystne dla zdrowia, czy raczej nie ma powodu, by po nie sięgać? Czytaj dalej i poznaj ich właściwości.
Jakie są rodzaje owoców morza?
Kraje śródziemnomorskie do perfekcji opanowały przyrządzanie owoców morza. W Polsce nie jest to tak popularne, dlatego nie dziwią pytania o to, które skorupiaki i mięczaki są jadalne albo jak je przygotowywać. Bez obaw, odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Przeczytaj również: Dlaczego warto spożywać ryby morskie?
Do rodzajów owoców morza i jadalnych skorupiaków zaliczamy homary, kraby, langusty i krewetki. Na stołach pojawiają się także małże, czyli między innymi ostrygi, omułki czy przegrzebki. Trochę rzadziej przyrządzane są ślimaki oraz niektóre głowonogi (ośmiornice, kałamarnice).
Przeczytaj również: Czy owoce morza są zdrowe?
Jak spożywanie owoców morza wpływa na nasze zdrowie?
Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na spożywanie owoców morza, należą one bowiem do jednych z najczęstszych alergenów. Nawet spożycie niewielkiej ich ilości przez osobę uczuloną może spowodować silną reakcję alergiczną, często nawet zagrażającą życiu, dlatego należy unikać jakiegokolwiek kontaktu z alergenem (skaleczenie o skorupkę czy pancerzyk skorupiaka również jest niebezpieczne).
Czy można jeść owoce morza w ciąży? Można, o ile lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań. Warunkiem jest dobre ich przyrządzenie. Owoce morza spożywane przez kobiety ciężarne muszą być poddane obróbce termicznej. Nie wolno spożywać ich na surowo.
Osoby nieskarżące się na alergie pokarmowe bądź dnę moczanową mogą spożywać owoce morza bez obaw. Zawierają one bowiem cenne składniki mineralne takie jak jod, selen, żelazo, cynk czy magnez. Oprócz tego, są niezastąpione w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, wzmacniają nasz układ odpornościowy i nerwowy.
Przepisy na pyszne owoce morza
Szybki makaron z owocami morza
Sprawdzi się wyśmienicie, gdy na przygotowanie obiadu masz zaledwie 20 minut.
Potrzebujesz: makaron tagliatelle (250g), opakowanie mrożonej mieszanki owoców morza, pomidorki koktajlowe, ¾ szklanki krojonych pomidorów z puszki, masło lub oliwa do smażenia, 2 ząbki czosnku, garść natki pietruszki, odrobina białego wina.
Mieszankę owoców morza rozmroź i osusz. Ugotuj makaron zgodnie z przepisem na opakowaniu. Na patelni rozgrzej tłusz, dodaj pokrojony czosnek, pokrojone na pół pomidorki koktajlowe, białe wino. Po chwili zalej pomidorami z puszki. Gotuj do czas aż sos trochę zgęstnieje. Dodaj owoce morza, przykryj i gotuj jeszcze 5 minut. Przypraw według uznania. Ugotowany makaron odcedź, rozłóż na talerze. Polej sosem pomidorowym z owocami morza i posyp natką pietruszki.
Wyśmienita paella z owocami morza
A może jesteś miłośnikiem kuchni hiszpańskiej? Paella marinara będzie strzałem w dziesiątkę! Przed rozpoczęciem warto jednak wiedzieć, że paella jest trudnym do przygotowania daniem, ale nie zrażaj się, jeśli coś pójdzie nie tak – w końcu trening czyni mistrza.
Potrzebujesz: cebulę, pomidora, 1/3 czerwonej papryki, ząbek czosnku, garść natki pietruszki, 350 g pokrojonych kalmarów, 6-8 dużych nieobranych krewetek, 12 omułek, 350 g ryżu, 120 ml oliwy, 1200 ml wywaru rybnego, sól.
Jak to zrobić?
Zmiksuj blenderem ręcznym cebulę, pomidora, paprykę, czosnek i natkę pietruszki. Dopraw solą. Na patelni rozgrzej 60 ml oliwy, podsmaż krewetki po 3-4 minuty z każdej strony. Zdejmij krewetki i w ten sam sposób podsmaż kalmary. Do kalmarów dodaj zmiksowane warzywa i smaż, dopóki nie wyparuje cała woda. W innym garnku doprowadź wywar rybny do wrzenia. Zmniejsz ogień pod patelnią, wsyp ryż i wymieszaj z kalmarami, podsmaż chwilę. Wlej litr wywaru na patelnię. Ryż rozłóż równomiernie, a na brzegach połóż omułki. Po 10 minutach dołóż krewetki. Gotuj kolejne 10 minut, aż wywar trochę odparuje. Jeśli ryż nie jest jeszcze dogotowany, dolej pozostałą część bulionu. Kiedy ryż będzie al dente, wyłącz gaz. Smacznego! Możesz podawać z ćwiartkami cytryny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana