Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najpopularniejsze rodzaje serków góralskich
Góralskie sery od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród smakoszy z całej Polski, a nierzadko również z zagranicy. Tego typu wyroby swój niepowtarzalny smak i zapach zawdzięczają wyjątkowej, opracowanej przed wieloma laty recepturze, która z biegiem czasu uległa udoskonaleniu. Mieszkańcy Podhala oraz turyści przebywający w tych stronach mają do wyboru różne rodzaje góralskich serów. Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat!
Podstawowe informacje o serach góralskich
Serki góralskie to specjały wyrabiane ze świeżego mleka krów wypasanych na górskich halach. Do niektórych tego typu produktów dodaje się mleko owcze dla wzbogacenia ich smaku. Omawiane specjały spełniają wszelkie wymagane normy jakościowe. Wytwarza się je z dbałością o zachowanie tradycji. W procesie produkcyjnym tych artykułów szczególną uwagę przykłada się do wykorzystywania wyłącznie naturalnych składników, bez dodatku żadnych szkodliwych konserwantów i barwników, a także sztucznych ulepszaczy smaku. To sprawia, że najwyższej klasy serki góralskie wykonywane na podpuszczce i moczone w solance odznaczają się trwałością oraz lekką konsystencją.
Produkty przechowywane przez dłuższy czas w optymalnych warunkach nie ulegają zepsuciu. Po wyschnięciu można je zetrzeć. W takiej postaci doskonale nadają się do posypania rozmaitych dań. Pakowane hermetycznie artykuły w formie gałki dostępne są dla klientów przez cały rok. Można je nabyć w wersji wędzonej albo niewędzonej.
Typologia serków góralskich
Dla smakoszy serków góralskich przygotowano bogatą ofertę specjałów w bardzo atrakcyjnych cenach. Wśród tego rodzaju wyrobów regionalnych wymienia się najczęściej:
korbacze – wytwarzane z mleka krowiego, wędzone i niewędzone artykuły sprzedawane w formie nitek; wyróżnia je łagodny smak;
oscypki – sery owcze o wrzecionowatym kształcie i lekko kremowej barwie w środku wyrobu; malutkie oscypki nazywa się redykołkami;
gołki – artykuły sprzedawane przez takie firmy, jak Przetwórstwo Mleka Ryszard Smoleń, zwane też serkami gazdowskimi, wyrabiane z mleka krowiego; to wędzone produkty o delikatnym, niezbyt słonym smaku;
bryndze – wyrabiane z mleka krowiego i owczego; odznaczają się pikantnym i słonawym smakiem.
Na Podhalu można też delektować się bundzem, czyli twarogiem z mleka owczego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana