Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Poznaj sekret perfekcyjnego sushi i przygotuj je w swoim domu!
Choć sushi jest jedną z najbardziej znanych potraw na świecie, wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie jak je przygotować, żeby ten kulinarny eksperyment nie okazał się kompletną klapą. Trochę wprawy zdecydowanie się przyda, ale zdecydowanie jesteś w stanie zrobić to dobrze! Przeczytaj artykuł, żeby przekonać się, że nie taki diabeł straszny jak go malują.
Skąd pochodzi sushi?
Pochodzenie sushi jest kwestią dyskusyjną. Popularnie uważa się, że jest to potrawa kuchni japońskiej, jednakże istnieją przesłanki pozwalające stwierdzić, że sushi przywędrowało do Japonii z Chin. Tak czy inaczej, dziś potrawa ta serwowana jest w restauracjach japońskich, ponieważ to Japończycy zaczęli sporządzać sushi jako kompletne danie. W Chinach sushi było traktowane jako sposób konserwowania pożywienia.
Przeczytaj również: Czy dzieci mogą jeść sushi?
Czy sushi jest zdrowe?
Głównymi składnikami sushi są:
ryż - źródło węglowodanów złożonych
ryby bądź owoce morza – źródło białka, kwasów omega-3
warzywa i wodorosty nori – skarbnice witamin i składników mineralnych
Można więc powiedzieć, że spożywanie sushi w rozsądnych ilościach jest dobre dla naszego zdrowia. Ze względu na fakt, że termin przydatności do spożycia tej potrawy jest bardzo krótki (surowe ryby szybko się psują), dlatego restauracje japońskie przygotowują sushi dopiero po złożeniu zamówienia.
Przeczytaj również: Jak nauczyć się jeść sushi pałeczkami?
Warto zwrócić uwagę, że spożywając surowe ryby, ryzykujemy zatruciem pokarmowym. Dzieci i kobiety w ciąży powinny unikać spożywania surowych ryb w celu uniknięcia poważniejszych konsekwencji. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest używanie do sushi ryb wędzonych, pieczonych i poddanych obróbce.
Przeczytaj również: Dlaczego warto spróbować restauracji sushi w Osielsku?
Ile kalorii ma sushi?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie w jednoznaczny sposób, ponieważ kaloryczność sushi zależy od składników, jakich użyjemy do jego przygotowania. Szczególnie kaloryczne będą takie dodatki jak:
awokado
krewetki w tempurze
smażone ryby
majonez
serek philadelphia
Osoby będące na diecie również mogą spożywać sushi. Ważne, żeby znać umiar i nie przejadać się. Ryż jest sycący, dlatego warto odczekać chwilę, zanim zdecydujemy się sięgnąć po dokładkę, żeby przekonać się, czy rzeczywiście dalej jesteśmy głodni.
Jak przygotować sushi w domu?
Przy przygotowywaniu tej potrawy w domu pojawia się wiele wątpliwości, o czym utwierdza fakt, że fraza „jak zrobić sushi” króluje w internetowych wyszukiwarkach. Poniżej znajdziesz pomocne podpowiedzi.
Co dodać do sushi do środka?
Do sushi można dodać następujące składniki: makrelę, łososia, krewetki, przegrzebki, kalmary, ośmiornicę, tuńczyka, paluszki krabowe, tofu, grzyby shiitake, marynowaną rzodkiew, marynowany imbir, ogórek, marynowaną tykwę, pędy bambusa, japońską rzepę, awokado, paprykę, szczypior, mango, serek philadelphia, sezam, sos sojowy, wasabi. Wybierz te, które najbardziej lubisz!
Jak ugotować ryż do sushi?
Zanim zaczniesz gotować ryż do sushi, sprawdź, czy wybrałeś dobry rodzaj – inaczej potrawa się nie uda. Odpowiedni do sushi będzie ten krótkoziarnisty i kleisty.
Przepis:
Kiedy już upewnisz się, że ryż, którego zamierzasz użyć do sushi, spełnia te warunki, dokładnie opłucz go w zimnej wodzie. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż woda będzie całkowicie czysta. Na 1 szklankę ryżu powinna przypadać 1 szklanka wody. Ryż doprowadzamy do wrzenia (nie solimy) i gotujemy pod przykryciem przez ok. 10 minut. Potem zdejmujemy garnek z ognia i pozostawiamy na kolejne 20 minut. Do przestudzonego ryżu wlewamy zaprawę (1,5 łyżki octu ryżowego, 1 łyżka cukru, 1 łyżeczka soli na każde 200 g ryżu) i dokładnie mieszamy. Następnie przykrywamy mokrą ściereczką i odstawiamy na kolejne 10 minut. Ważne: zanim zaczniemy zawijać rolki, ryż musi być zimny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana