Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Sery typu włoskiego. Charakterystyka
Parmezan, mozzarella, scamorza – to przykłady słynnych serów włoskich. Nie są to jednak „sery typu włoskiego”. Pod tym określeniem kryje się bowiem bardzo konkretny rodzaj serów produkowanych z serwatki, jaka pozostaje z wyrobu serów podpuszczkowych. Sztandarowym przykładem takiego sera jest ricotta o miękkiej konsystencji i delikatnym smaku.
Sery podpuszczkowe, takie jak wspomniany na wstępie parmezan, powstają z mleka, do którego dodaje się podpuszczkę cielęcą. Mleko jest podgrzewane w kadzi, aż do pojawienia się grudek, które wyławia się i z których formuje się ser. Serwatka, czyli to, co w kadzi pozostaje, nie powinno być jednak traktowane jako odpad. Zawiera przecież wiele substancji odżywczych nadających się do wykorzystania.
– Najlepiej wykorzystać serwatkę do stworzenia z niej sera typu włoskiego – mówi przedstawiciel sklepu z włoskimi produktami spożywczymi Renik.pl.
Jak to zrobić? Trzeba ponownie ją podgrzać, dodać do niej mleko oraz sól, a potem ją zakwasić, coraz mocniej podgotowując. To właśnie od tego wzięła się nazwa najsłynniejszego sera typu włoskiego, ricotty, oznaczająca coś przegotowanego. Warto dodać, że ten sposób produkcji serów znany jest od starożytności, a przed wiekami słynęła z niego przede wszystkim Sycylia.
Do czego najlepiej nadaje się ricotta?
W średniowieczu ten „przegotowany serek” upowszechnił się na południu Italii, a w kolejnych stuleciach zaczęto postrzegać go jako kulinarny specjał, stanowiący składnik coraz to nowych dań. Dzięki kremowej konsystencji włoski ser ricotta doskonale łączy się z makaronami, nadaje się też na pizzę. A jedną ze sztandarowych potraw przyrządzanych z wykorzystaniem tego sera typu włoskiego jest penne ze szpinakiem i ricottą.
Ricottę dodamy do sałatek i omletów albo zrobimy z niej farsz do naleśników – zarówno słodkich, jak i wytrawnych, na co pozwala delikatny smak sera typu włoskiego. Ricottę wykorzystać więc można również do przygotowywania deserów, takich jak serniki i ciasta wielkanocne. I oczywiście – cannoli! Na bazie ricotty powstaje wyśmienite nadzienie do tych kruchych, sycylijskich rurek. Ale prawda jest taka, że ser ten najczęściej spożywany jest po prostu ze świeżym pieczywem. Niczego więcej mu nie trzeba!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana