Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zalety octu winnego
Ocet winny to powszechnie stosowany składnik diety. Interesujący smak to nie wszystko, czym zachwyca i zachęca do stosowania w przygotowywanych daniach. Ocet winny jest źródłem cennych witamin i minerałów, dzięki czemu wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Czym jest ocet winny i jak powstaje? Jakie ma właściwości? Jaki ocet winny wybrać?
Ocet z białego lub czerwonego winogrona
Ocet winny znany jest od tysięcy lat. To jeden z pierwszych produktów powstałych w procesie fermentacji, które wykorzystywano w kuchni. Proces powstawania octu winnego przebiega w dwóch etapach. Najpierw następuje fermentacja alkoholowa. Na czym polega? Jak wyjaśnia sklep z produktami hiszpańskimi Corrida, w warunkach beztlenowych dochodzi do przekształcenia cukru zawartego w białych lub czerwonych winogronach w alkohol.
Następnie powstały alkohol przetwarza się w kwas octowy. Jego stężenie uzależnione jest od ilości cukru zawartego w owocach oraz długości procesu fermentacji. Zazwyczaj waha się pomiędzy od 2 do 11 %.
Zawartość witamin i minerałów w occie winnym
Ocet winny jest cennym źródłem makro i mikroelementów, a także witamin. Na 100 g ma:
39 mg potasu,
8 mg fosforu i sodu,
6 mg wapnia,
4 mg magnezu.
Zawiera również żelazo, cynk, miedź i witaminę C.
Dlaczego warto stosować ocet winny?
Liczne właściwości prozdrowotne przemawiają za tym, by ocet winny włączyć do codziennej diety. Warto jednak trzymać się zaleceń i stosować substancję w rozsądnych dawkach. Choć wykazuje wiele korzyści dla zdrowia, nadmierne spożywanie octu winnego może przyczynić się do pojawienia się nudności i bólu głowy.
Jeśli jednak będzie przyjmowany w odpowiednich ilościach, wykaże działania:
wspomagające pracę wątroby,
wspomagające prawidłowy metabolizm tłuszczów i węglowodanów,
obniżające poziom cholesterolu we krwi,
zmniejszające ryzyko wystąpienia chorób serca i powstawania miażdżycy,
spowalniające proces starzenia,
zapobiegające wzdęciom,
przyspieszające metabolizm poprzez pobudzenie narządów trawiennych do wydzielania większej ilości enzymów trawiennych.
Oznacza to, że ocet winny wspomaga organizm w wielu schorzeniach i zaburzeniach, a także chroni przed pojawieniem się ich. Obniża ciśnienie krwi, korzystnie wpływa na gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu, a także poprawia wrażliwość na insulinę u osób chorujących na cukrzycę typu 2.
Jak działa ocet winny na zewnętrzne partie ciała?
Kuracja octem winnym od wewnątrz przynosi zaskakujące rezultaty zdrowotne, ale to nie wszystko. Właściwości bakteriobójcze sprawiają, że może być wykorzystywany jako środek dezynfekujący na drobne rany i skaleczenia powierzchniowe. Rozcieńczony roztwór z octu winnego może poprawić stan cery z wypryskami, a okład z namoczonej w wodzie ścierki z kilkoma kroplami octu uśmierzyć ból głowy.
Jaki ocet winny wybrać?
Smak octu winnego uzależniony jest od stężenia, a jak już wiemy, stężenie zależne jest od ilości cukru w wybranej odmianie winogrona oraz czasu fermentacji. Im większe stężenie octu winnego, tym bardziej smak jest cierpki i kwaśny. W zależności od indywidualnych preferencji można wybrać ocet o niższym stężeniu, który będzie łagodny w smaku, z lekką nutą słodkości, lub kwaśny i intensywny. Nie bez powodu dużą popularnością cieszą się hiszpańskie octy winne. Kraj słynie z wyjątkowych winnic docenianych na arenie międzynarodowej. Słodkie odmiany wina doskonale sprawdzają się do produkcji octu winnego.
Jak spożywać ocet winny?
Najprostszym sposobem jest przygotowanie roztworu składającego się z około 2 łyżek octu winnego i wody. To świetny dodatek do marynowania mięs i warzyw, a także dresingów sałatek. Często wykorzystywany jest do przygotowywania sosów do pieczeni. Jego wyrazistość zaostrza smak, dodaje kwasowości i charakterystycznego aromatu. Ocet winny świetnie sprawdza się jako dodatek do czerwonych mięs, w szczególności do dziczyzny i wołowiny, a także drobiu – doskonale komponuje się z kaczką. Jest idealną przyprawą surówek i świeżych warzyw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana